Český jazyk

Domácí příprava XII – ČJ, 7. A

(8. – 12. 6. 2020)

Řešení – zde

Řešení – grafy vět – zde

Milí sedmáci, pomalu jdeme do finiše a už nás čeká jen poslední větný člen, se kterým bychom se měli seznámit, PŘÍSTAVEK. Tak se do toho hned pustíme. Dnešní domácí příprava bude tedy věnována přístavku a procvičování učiva pravopisu a skladby – to vše ve formě pracovního listu. Pokud mi tedy budete (už naposledy) chtít poslat svou domácí přípravu, posílejte pouze pracovní list. Žádná cvičení z učebnice, pracovního sešitu, či úkol z literární výchovy v dnešním zadání nenajdete. Nezapomeňte na termín zaslání vyplněného pracovního listu – do čtvrtka 11. 6. do 18 hodin.

 

PŘÍSTAVEK

  • je rozvíjející větný člen, který pojmenovává tutéž skutečnost jinými slovy jako větný člen, ke kterému je volně připojen (přistaven)
  • základem přístavku je podstatné jméno
  • ve větě ho oddělujeme z obou stran čárkami
  • např. všichni víme, že Karel IV. je nazýván Otcem vlasti, J. A. Komenský Učitelem národů a že T. G. Masaryk byl prvním československým prezidentem. A nyní utvoříme věty s přístavky (tučně vytištěné):

Karel IV., Otec vlasti, založil v Praze univerzitu.

J. A. Komenský, Učitel národů, se zasloužil o vznik moderního školství.

T. G. Masaryk, první československý prezident, je dodnes uznávaným politikem a filozofem.

 

     A teď to zkuste sami:

Sněžka, …………………………………………………….., se nachází v Krkonoších. Jaromír Jágr, ……………………………………………………, už aktivně nehraje. Antonín Dvořák, …………………………………………………………………., žil i v USA. Josef Kajetán Tyl, ………………………………………………………………., založil i časopis Květy. Petr Čech, ……………………………………………………………., hraje ve speciální helmě.

Možné řešení: Sněžka, nejvyšší hora ČR, se nachází v Krkonoších. Jaromír Jágr, slavný český hokejový útočník, už aktivně nehraje. Antonín Dvořák, světově proslulý hudební skladatel, žil i v USA. Josef Kajetán Tyl, autor textu naší hymny, založil i časopis Květy. Petr Čech, slavný fotbalový brankář, hraje ve speciální helmě.

 

A to je celý dnešní výklad, teď už si vše vyzkoušejte prakticky:

Pracovní list - zde

 

 

 

 

Kontakt

Základní škola Velešín Družstevní 340
Velešín
382 32

ID schránky: ytxmtwc

IČO: 00583723
380 331 614 mail@zsvelesin.cz