Přírodověda

Přírodověda V. B, 11. 5.- 15. 5.

Dobrý den, děti. Minulý týden jste si přečetly v učebnici o oběhové a trávicí soustavě. Než se pustíme do pokračování (trávicí soustavu jsme ještě nedokončili), zopakujeme si důležité informace k zapamatování prostřednictvím pracovního listu. Pak dokončíme trávicí soustavu a vzpomeneme si na zdravou výživu. Už jsme si o ní povídali ve 3. ročníku. A nakonec se podíváme na kraťoučkou kapitolu „Pečujeme o své zuby“ na str. 61. Tak můžeme začít.

  1. Opakování oběhové a trávicí soustavy. Kdo může, vytiskne si pracovní list PL 1 a spojí věty tak, aby byly správně.  Kdo nemůže tisknout, bude pracovat ústně.

Dále si najděte v učebnici obrázek potravinové pyramidy- str. 61, která nám přehledně ukazuje, jaké potraviny by měla zdravá výživa obsahovat.

Dobře si přečtěte i text o vyváženosti stravy. A teď zápis do sešitu (bez nadpisu, je to pokračování):

  • Člověk potřebuje k výživě potravu rostlinného i živočišného původu.
  • Musí být vyvážená a musí obsahovat tyto živiny:

bílkoviny (proteiny)- zahánějí hlad: maso, vejce, mléč. výrobky, ořechy, luštěniny…

tuky: zdravé- v rybách, v másle; nezdravé- ve smažených jídlech, sušenkách…

cukry: sušenky, dorty, sušené ovoce, energetické nápoje, červená řepa, mrkev..

vitamíny, minerály, vláknina: ovoce, zelenina, tmavé celozrnné pečivo …

  1. Dnes si nakreslíme do sešitu podle učebnice potravinovou pyramidu (na polovinu stránky) nebo doplníme tu z pracovního listu (obr. 1) a nakreslíme do ní některé potraviny. Nezapomeňte, že nejvyšší patro jsou potraviny, které jíme nejméně často, a spodní patro jsou potraviny, které jíme nejčastěji. Pokud máš pracovní list vytištěný, můžeš obrázek vlepit do sešitu.

S potravou úzce souvisí zuby. Dále si přečtěte kapitolku „Pečujeme o své zuby“ na str. 61. Tento nadpis si také zapište do sešitu a k tomu zápis:

Zuby slouží k rozžvýkání p_ _ _ _ _ y. Děti mají 20 m_ _ _ _ _ ch zubů. Asi v 6 letech dochází k výměně za chrup stálý- 32 zubů.

Nakresli si obrázek zubu a popiš, z jakých částí se skládá (podle obr. 2 v pracovním listu). Pokud máš pracovní list vytištěný, můžeš obrázek zase vlepit do sešitu.

Tak zase příští týden. Mějte se hezky.

 

Kontakt

Základní škola Velešín Družstevní 340
Velešín
382 32

ID schránky: ytxmtwc

IČO: 00583723
380 331 614 mail@zsvelesin.cz